EAN-13 technická specifikace (rozměry)

Zde jsou k dispozici pokyny pro stanovení velikosti čárových kódů na vašich produktech. Dodržení daných dimenzí/rozměrů podle technické specifikace je důležité především pro jejich správnou funkčnost při skenování. Čárové kódy, které nejsou vytištěné ve standardních velikostech, mohou některým obchodníkům působit problémy. Rozměry je rovněž nutné zachovat, pokud byste od nás potřebovali získat ověření čárového kódu.

Zvětšení

Specifikovaný rozsah zvětšení pro čárový kód EAN-13 určený ke skenování na prodejním místě je 80% – 200%. Namísto procentuálního vyjádření používá společnost GS1 termín „X-rozměr.“ Povolené rozmezí X-rozměru je 0,26mm – 0,66mm (viz tabulka dole). Minimální povolené zvětšení na 75% (X-rozměr 0,25 mm) platí pouze pro procesy tisku na vyžádání (např. tepelný tisk). V tomto případě musí být zachována výška grafiky pro 80% zvětšení (18,28mm) a levá i pravá tichá zóna musí být rozšířeny tak, aby celková šířka grafiky byla schodná s 80% zvštšením (29,83mm).

V případě, že čárový kód bude skenován také v prostředí standardního distribučního skenování (automatické skenování neboli General Distribution Scanning), přípustný rozsah zvětšení je 150% až 200% (X-rozměr 0,50mm – 0,66mm).

Tabulka velikostí/rozměrů čárového kódu EAN-13 pro daná zvětšení 0,80 až 2,00

Příklad rozměrů čárového kódu EAN-13

*Šířka čárového kódu – šířka grafiky včetně tichých zón (Quiet Zones). Tichá zóna je bílý prostor na obou stranách kódů (viz obrázek). Dobrou praxí je umožnit, aby tiché zóny byly větší než je striktně požadováno. Předejdete tím problémům v případě rozmazání kódu při tisku nebo jiným tiskovým nepřesnostem.

**Výška čárového kódu POZOR! výška grafiky v tabulce nezahrnuje číselné vyjádření čárového kódu (Human Readable Interpretation), které je součástí grafiky čárového kódu ani tzv. hraniční čáry (guard bar patterns) v případě kódu ITF-14. Doporučený typ písma je OCR-B, výška písma je při 100% zvětšení (X-rozměr 0,33 mm) 2,75 mm. Přijatelné jsou i alternativní typy písma a velikosti znaků za předpokladu, že číslice jsou jasně čitelné.

 

Technický manuál GS1

Pro kompletní technický popis a specifikaci systému čárových kódů GS1, včetně zásad pro tisk, umístění čárových kódů na obaly produktů apod., si můžete prostudovat manuál GS1 General Specifications.

Pokud si nejste jisti uvedenými podmínkami můžete se podívat do našeho glosáře nebo se na nás obrátit. Verifikaci čárových kódů můžete získat zde.

 

Pro koupi čárových kódů pro maloobchodčárových kódů pro CD, DVD, ISBN knižní čárové kódy nebo ISSN čárové kódy pro časopisy následujte prosím dané odkazy.