Potvrzení původu čárových kódů Potvrzení původu

Čárové kódy EAN nebo UPC jsou čísla, která slouží jako jedinečné identifikátory produktů v maloobchodním prodeji. Čas od času se stane, že prodejce od některého z našich zákazníků požaduje potvrzení původu a legitimity jejich čárových kódů. V poslední době je to především společnost Amazon, která začala od prodejců vyžadovat čárové kódy EAN/UPC. Jak je možné Amazonu potvrdit, že kódy získané od International Barcodes Network jsou legitimní?

 

Systém čárových kódů

Nejprve několik základních informací o tom jak čárové kódy fungují. Všechny legitimní 13-ti místné čárové kódy EAN (včetně jejich 12-ti místné podmnožiny UPC používané především v severní Americe), pocházení z jedné původní databáze. Kódy EAN a UPC se nevytvářejí spojením tzv. “kódu země” s “firemním kódem” ale uživatelům se přidělují nebo prodávají. Globálně největším poskytovatelem čárových kódů je společnost GS1. Pro získání kódů od místní pobočky GS1 je nutné se nejprve zaregistrovat a za registraci zaplatit. Následně si firma může za roční poplatek “pronajmout” čárové kódy. Kromě společnosti GS1 ale existují i nezávislí poskytovatelé, kteří tak jako naše společnost International Barcodes Network (IBN) prodávají čárové kódy za jednorázovou cenu bez dalších poplatků. Tyto kódy pocházejí rovněž z původní databáze GS1, ale nespadají pod kontrolu společnosti GS1.

Nyní se dostáváme k járdu problému ohledně potvrzení legitimnosti našich kódů. Vzhledem k tomu, že volně prodejné kódy nespravuje GS1, tato čísla nejsou v databázi GS1 dále aktualizována. Při vyhledávání čísel v databázi GS1 se zobrazí poslední vlastník licence. Pokud prodejce (v poslední době např. Amazon) považuje databázi GS1 za jedinou legitimní databázi kódů, může dojít k mylnému závěru, že kódy vlastní někdo jiný. Není tomu tak – jedná se pouze o neaktuální informace v databázi GS1.

Jak dokázat legitimnost vašeho kódu?

Naše kódy jsou garantované, dříve nepoužité kódy. Certifikát, který naši zákazníci obdrží spolu s zakoupenými čárovými kódy potvrzuje vlastnictví kódu a záruku, že stejné číslo nevydá naše společnost nikomu jinému. Tento certifikát je potřeba poskytnout prodejci. Dalším krokem je registrace čárových kódů v databázi International Barcodes Database. Registrace je při zakoupení balíčku kódů bezplatná a je možné ji provést na https://barcodesdatabase.org/cs/registrace-carovych-kodu/. Zaregistrovaný čárový kód se dá v databázi International Barcoded Database dohledat téměř okamžitě. Během několika hodin max. dní dojde i k aktualizaci internetového vyhledávače google a následně je možné zaregistrované číslo dohledat i přes google. V případě, že prodejce má i nadále pochybnosti o legitimitě kódu jsme našim zákazníkům k dispozici a rádi situaci s prodejcem osobně probereme a vyjednáme.

Naše záruka

Záruka na naše kódy je dispozici zde. Za dobu naší činnosti poskytla IBN statisíce čárových kódů zákazníkům ve více než 120 zemích světa a naprostá většina z nich nemá s kódy žádné problémy. V ojedinělých případech, např. pokud se prodejce rozhodne akceptovat pouze kódy přidělované společností GS1, mohou naši zákazníci využít možnosti vrácení platby podle pravidel popsaných zde. V přípdě problémů při prodeji na Amazonu je postup vrácení platby popsán na stránce čísla pro prodej na Amazonu.