QR kódy (a další 2D čárové kódy)

QR kódy

QR kódy (QR=Quick Response) se dají skenovat pomocí chytrých telefonů a mohou provádět různé funkce. Nejběžnější je automatické načtení adresy URL a otevření webové stránky. QR kód může rovněž automaticky vytvářet události v kalendáři, přidávat „liky“ na sociálních médiích, ukládat kontaktní informace, iniciovat telefonní hovory, odesílat textové zprávy a další funkce. Do QR kódu vám můžeme zakódovat jakékoli informace potřebujete. Při objednávání nám prosím v sekci „další informace“ napište údaje, které má kód obsahovat.

V případě, že potřebujete do QR kódu zakódovat větší množství informací, grafika bude větších rozměrů. Do grafiky o rozměrech 3x3cm nebo 4x4cm lze snadno zakódovat adresu URL nebo několik řádků textu, při zachování dobré čitelnost. Pokud však chcete zakódovat vizitku VCard nebo VCal událost v kalendáři, vytvořený kód bude větších rozměrů. V případě otázek nás prosím kontaktujte.

Pokud nejsou vaše QR kódy příliš komplikované, vytvoříme je pro vás automaticky a během několika minut je dostanete na e-mail. Pokud je QR kód komplikovaný, obsahuje logo nebo ho náš automatický systém z nějakého důvodu nezvládne vytvořit, vytvoříme ho manuálně. V závislosti na dni a denní době objednávky to může trvat až 1 pracovní den.

Pro zajištění delší použitelnosti vašeho QR kódu (například kódů na obalech produktů), doporučujeme zvolit QR kód s naprogramovaným přesměrováním – tzv. dynamický QR kód. Umožní vám to v budoucnu přesměrovat QR kód na různé odkazy, aniž byste museli měnit grafickou podobu QR kódu. Dynamický kód kromě toho umožňuje využít QR kód ke sledování statistiky návštěvnosti, sdílení apod.

 

Jak objednat a použít QR kódy

Webové stránky (URL)

Pokud chcete, aby váš QR kód odkazoval na konkrétní webovou stránkou, uveďte prosím při rezervaci adresu URL webu v sekci „Další informace“ (nebo nám ji pošlete e-mailem).

Vizitky (VCards)

Tyto typy QR kódů se používají především na vizitkách. Sken QR kódu uživateli zobrazí kontaktní údaje, které pak má možnost uložit jako kontakt do svého telefonu.

Pokud potřebujete vytvořit VCard nebo MeCard, uveďte prosím v objednávce v poli „Další informace“ následující podrobnosti (pro získání QR kódu menších rozměrů, např. 3 cm x 3 cm, je lepší se omezit na základní informace):

Jméno
Organizace
Pracovní pozice
Adresa (ulice, PSČ, město, země)
Telefon
Fax
E-mail
Web. stránka

Události (VCalendar)

Pro zakódování nadcházející události, uveďte:

1. Název události
2. Popis události
3. Místo konání
4. Datum a čas zahájení události
5. Datum / čas ukončení (volitelně)

 

Velikost QR kódu

  • QR kódy na vizitkách nebo na obalech produktů jsou poměrně malé (cca. mezi 2×2 až 4×4 cm). Pokud má QR kód obsahovat velké množství dat, např. dlouhý text nebo komplikovaná adresa URL, je pro zachování snadného skenování potřeba QR kód o něco zvětšit. Pokud váš QR kód obsahuje dlouhou URL adresu webu, můžete ji zkrátit pomocí zkracovače URL např. Goo.gl.
  • QR kódy se používají i ve velkých formátech např. na billboardech nebo na plakátech, což umožňuje skenovat i z větší dálky. Grafika je v těchto případech podstatně větší – třeba 1×1 metr. Pokud potřebujete něco takového dejte nám prosím vědět v poznámce při vytváření objednávky.
  • Před hromadným tiskem nebo publikací QR kódů je dobré vždy provést několik kontrolních skenů s využitím různých zařízení a ujistit se, že kódy bez problémů fungují. V případě problémů nám dejte vědět.
  • Grafika QR kódů se dá v případě potřeby velikostně upravit – zmenšit nebo zvětšit.